Marek Krajčí

143

Niečo o mne

Marek má 45 rokov, s manželkou Kamilou má 5 detí. Rodina je pre neho darom od Boha, za ktorý je nesmierne vďačný.

Povolaním je lekár, detský kardiológ, 22 rokov pracuje a vedecky pôsobí v Detskom kardiocentre SR, ktoré je jediným špecializovaným centrom pre liečbu detských vrodených a získaných ochorení srdca. Aktívne pomáha aj Nadácii Detského kardiocentra.

CHARITATÍVNA PRÁCA

Angažuje sa v pomoci núdznym deťom v rómskych komunitách na Slovensku a ako člen správnej rady nadácie Dobrá budúcnosť a nádej aj v Ugande a Mjanmarsku.

Je zakladateľom a predsedom platformy Kresťania v meste, ktorá v Bratislave prepája viac ako 30 spoločenstiev, kresťanských komunít a rôzne mimovládne organizácie. Práca, ktorú rozvinul, je založená na priateľských vzťahoch a stala sa základom pre realizáciu mnohých spoločných podujatí, benefičných koncertov, verejno-prospešných a charitatívnych akcií s dosahom na celú spoločnosť.

Asi najznámejšími sa stali jeho aktivity pre ľudí bez domova a festival Milujem svoje mesto. Do festivalu sa každoročne zapoja stovky dobrovoľníkov, minulé roky bol organizovaný aj v ďalších slovenských mestách. Práca Mareka Krajčího bola ocenená aj najvyšším samosprávnym vyznamenaním – Cenou primátora hlavného mesta SR Bratislavy.

PRÁCA V PARLAMENTE

V roku 2016 bol Marek Krajčí na kandidátke hnutia OĽANO zvolený za poslanca Národnej rady SR. Stal sa podpredsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňovým ministrom zdravotníctva.  Získal si odborný rešpekt a bol hlavným opozičným oponentom ministrov zdravotníctva. Svojimi konštruktívnymi návrhmi sa podieľal aj na samotnej legislatíve.

Najznámejším sa stal jeho návrh, aby sa v rámci stratifikácie zaviedli pre pacientov aj maximálne čakacie lehoty na plánované výkony v nemocniciach. Poukázal aj na viaceré zdravotnícke kauzy a ušetril tak slovenskému zdravotníctvu milióny eur.

Úspešne sa zasadil za zníženie cien liekov pre ťažko chorých pacientov. Upozornil tiež na netransparentný a protizákonný tender na záchranky za 800 mil. eur a vytrvalým naliehaním na premiéra dosiahol odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Inicioval zmenu zákona, ktorý znížil plytvanie potravinami a umožnil charitatívnym organizáciám ich efektívnu distribúciu núdznym ľuďom.

Vďaka jeho legislatívnej aktivite sa do zoznamu zakázaných látok zaradili aj dve nebezpečné, lacné a veľmi účinné syntetické drogy, na následky ktorých už v Európe zomreli desiatky ľudí. Do Národnej rady SR predložil 167 zákonov.

Po Národnom pochode za život bol autorom jedného z najúspešnejších pro-life zákonov, ktorý v pléne neprešiel len o jeden hlas. Na jeho podporu získal hlasy aj niektorých liberálnych poslancov.

VÍZIA

Jeho víziou je postaviť zdravie občana do prvej línie záujmu štátu. Je autorom reformy riadenej zdravotnej starostlivosti o pacienta. Ten má mať nárok byť ošetrený do určitého času a objednaný na vyšetrenie na presný termín, prechádzať cez vyšetrenia hladko, bez hľadania nemocnice alebo lekára. Plánuje zlepšiť postavenie zdravotníkov, pustiť sa do budovania nových nemocníc a zreformovať ambulantnú sféru. Jeho zámer počíta s vytvorením zdravotno-sociálnej platformy, ktorá má byť základom reformy starostlivosti o dlhodobo chorých pacientov.

Ďalší kandidáti

Hľadáte ďalších kresťanských kandidátov?
Môžete sa inšpirovať stránkou krestanskikandidati.sk.